Клініка захворювань суглобів у дорослих

+38 (067) 731-53-13
+38 (044) 486-80-56
+38 (063) 412-88-84

01601, Україна, Київ
вул. Бульварно-Кудрявська, 27
Клініка захворювання суглобів у дорослих

Первинне ендопротезування

Клініка захворювань суглобів у дорослих ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України»

Ендопротезування суглобів або артропластика

Ендопротезування кульшового суглоба, ендопротезування колінного суглоба, плечового суглоба, ендопротезування ліктьового суглоба

В більшості випадків ендопротезування суглоба є єдиним і безальтернативним втручанням, яке дає змогу повернутися до активного життя, позбутися болю, відновити об’єм рухів у суглобах  та уникнути інвалідності. Необхідність такої операції виникає у випадках, коли суглоб врятувати неможливо: при коксартрозі (артроз кульшового суглоба), гонартрозі (артроз колінного суглоба) 3-4 ступеня, артрозах плечового чи ліктьового суглобів, асептичному некрозі головки стегнової чи плечової кістки, виростків стегна або великогомілкової кістки 3-5 фази, складних багатоуламкових внутрішньо- або -білясуглобових переломах, переломах шийки стегнової кістки у літніх пацієнтів,  тощо.

Щорічно в світі виконується більше 1,5 мільйона ендопротезувань — операцій по заміні пошкодженого або хворого суглоба на штучний імплант.

У відділенні захворювань суглобів у дорослих ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України» використовуються сучасні ендопротези провідних світових виробників — Німеччини, США, Великобританії та ін., які зарекомендували себе роками вдалого застосування.

Матеріали, з яких виготовляють сучасні ендопротези суглобів (високоякісні сплави металів, кераміка, пористий конструкційний тантал, хірургічний поліетилен), мають високу міцність та інертні при контакті з живим організмом. Термін служби ендопротезу визначається станом кісткової тканини, загальним соматичним станом, залежить від роду діяльності, ступеня фізичної активності пацієнта. У середньому цей термін становить 15-20 років, а в багатьох випадках хворі мають ендопротези до 30 років. При зносі ендопротезу або його пошкодженні його замінюють новим, виконують так звану операцію з ревізійного ендопротезування.

Металеві ендопротези виготовляють із різних нержавіючих сталевих сплавів, найчастіше сьогодні використовують пористий титан. В деяких випадках вони фіксуються до кістки з допомогою спеціального кісткового цементу, також є методики безцементної фіксації. Для виготовлення поверхонь ковзання застосовують надміцний поліетилен та алюмооксидну кераміку, кобальт, хром, керамізований метал OXINIUM. Ці матеріали мають гарну зносостійкість, а також легко піддаються обробці для досягнення гарного сполучення компонентів протеза. Виробництво протезів – складний технологічний процес. Кожен протез проходить багаторівневий контроль якості, має сертифікат безпеки та реєстраційне посвідчення, а також свій унікальний номер.

Як вже писали вище, основні покази до операції  ендопротезування це захворювання та травми суглобового апарату, що призвели до повної або практично повної втрати  функцій, деформацій та больового синдрому.

До таких причин належать:

  • Дегенеративно-дистрофічні захворювання (всі види остеоартрозів та артритів) на останніх стадіях
  • Асептичний некроз суглобових та білясуглобових кісткових структур
  • Внутрішньосуглобові та білясуглобові переломи (наприклад перелом шийки стегнової кістки у літніх людей)
  • Дисплазія суглобів
  • Системні та аутоімунні захворювання, що призвели до ураження суглобів — Хвороба Бехтерева, червоний вовчак та ін.

Абсолютні протипоказання до операції:

  • остеомієліт;
  • захворювання серцево-судинної, бронхно-легеневої системи у стадії декомпенсації;
  • наявність осередку гнійної інфекції (тонзиліти, каріозні зуби, хронічні гайморити та отити, гнійничкові захворювання шкіри), торфічні язви в місцях хірургічного доступу;
  • психічні чи нейром’язові розлади;
  • активна або латентна інфекція в ділянці суглоба давністю менше 3-х місяців;
  • незрілість скелета;
  • неможливість пересування;
  • поліалергія;
  • відсутність кістковомозкового каналу стегнової кістки;
  • гострі захворювання судин нижніх кінцівок (тромбофлебіт, тромбоемболія)
У відділення захворювань суглобів у дорослих ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України" проводять ендопротезування сучасними ендопротезами найкращих світових виробників

Сучасні ендопротези

На прикладі ендопротезування кульшового суглобу розглянемо деякі особливості цієї операції. Операції на інших сегментах — колінному суглобі, плечовому та ліктьовому суглобах відрізняються тільки деталями та особливостями анатомії.

Ендопротези кульшового суглобу

Сучасні ендопротези кульшового суглоба — складні технічні вироби. Щоб отримати максимально наближений до справжнього суглоба по фізіології та біомеханіці імплант, знадобилося багато років досліджень. Так само, як і природний кульшовий суглоб, штучний складається з круглої головки і увігнутої западини, в якій головка і обертається, дозволяючи здійснити максимально природній обсяг рухів. Зазвичай протез складається з ніжки, головки, чашки та вкладиша.

Не дивлячись на те, що ендопротези випускаються серійно, для кожного конкретного випадку, для кожного пацієнта, вони підбираються індивідуально, виходячи з анатомічних особливостей та ступеня ураження суглобу. Кожен компонент має свій ряд розмірів

Вузол тертя — це ті компоненти протеза, між якими здійснюється взаємодія в результаті рухів у штучному суглобі: головка ендопротезу, що надівається на конус ніжки, і вкладиша. Головка виготовляється з різних металів або кераміки. Вкладиш складається з міцного поліетилену або кераміки. Тип та якість матеріалів, що застосовуються у вузлах тертя, багато в чому визначає термін служби ендопротезу та розвиток ускладнень. За матеріалами у точці тертя ендопротези бувають різні, найчастіше на сьогоднішній день використовуються ендопротези з парою тертя:

  • метал-поліетилен (1)
  • кераміка — поліетилен (2)
  • кераміка — кераміка (3)
  • оксиніум — поліетилен

1

2

3

Також ендопротези кульшового суглобу розрізняють за методом фіксації:

  • ендопротези цементної фіксації;
  • ендопротези безцементної фіксації.

У звичайних випадках після того, як лікар та пацієнт визначилися з моделлю майбутнього штучного суглоба, індивідуально підбирається форма та розмір вже готового ендопротезу. Для цього пацієнту роблять спеціальні рентгенівські знімки, на підставі яких відбувається комп’ютерний підбір ендопротезу у великому банку даних.

Рентгенограма кульшового суглоба до операції та після ендопротезування (діагноз: лівосторонній коксартроз, IV стадія)

Операція ендопротезування є складною високотехнологічною процедурою. Тому велике значення має передопераційне обстеження пацієнта та підготовка до операції, вибір адекватного для кожного конкретного випадку типу ендопротезу, а також чітке дотримання рекомендацій після операції.

Під час консультації лікар визначає показання та протипоказання до ендопротезування суглоба, проводить необхідні дослідження та підбір відповідного протезу. Рентгенологічне дослідження дозволить з’ясувати рівень зношеності суглоба, зробити необхідні вимірювання. Вас обов’язково попередять про можливі індивідуальні ризики та ускладнення операції. До ускладнень операції можна віднести такі:

  • інфекція в місці операції;
  • крововтрата під час операції або після неї;
  • тромбоемболія ;
  • розвиток пневмонії;
  • вивих протеза, що вимагатиме збільшення термінів лікування, а іноді, повної заміни компонентів.

Передопераційні заходи.

До операції пацієнт проходить повне клінічне обстеження (клінічні аналізи, консультації суміжних фахівців, огляд анестезіолога).

Операція ендопротезування кульшового суглобу.

У стандартних випадках первинна імплантація штучного суглоба триває від 30 до 60 хв.

У ході операції зруйнований хворобою кульшовий суглоб безповоротно видаляється з організму. Після цього на його місце встановлюється ендопротез. Хірург виконує видалення головки та шийки стегнової кістки, а на їх місце фіксуються деталі ендопротезу (головка та стегнова ніжка). Вертлюжна западина розсвердлюється, але в її місце вставляється штучна западина. Після перевірки функції кінцівки операційна рана ушивається пошарово.

Під час операції проводяться заходи щодо профілактики інфекційних ускладнень, за необхідності заповнення крововтрати.

У ряді випадків, у пацієнтів з хорошим реабілітаційним потенціалом, можливе застосування хірургічного доступу до суглоба з невеликим операційним розрізом. MIS-доступ створює найбільш сприятливі умови для реабілітації пацієнтів у ранньому післяопераційному періоді завдяки позитивному настрою пацієнта, зниження крововтрати, зменшеному операційному розрізу, можливості ранньої активізації (у перші 3 доби) та переходу до загального режиму протягом 6-7 діб. Малоінвазивний доступ уможливлює скорочення загальних термінів перебування у стаціонарі, зменшує соціальну дезадаптацію та ранньє повернення до звичайного життя. Можливість використання цієї методики визначається лікарем індивідуально, з урахуванням анатомо-фізіологічних, вікових, рухових особливостей пацієнта.

Після операції.

У післяопераційному періоді продовжується введення антибіотиків, знеболювальних засобів, симптоматичне лікування. Між ніг укладається спеціальний валик, що утримує оперовану кінцівку у правильному положенні. Активізація пацієнта проводиться в день операції за участю інструкторів ЛФК та під контролем лікаря-реабілітолога.

Ходьба з дозованим навантаженням на оперовану кінцівку з додатковою опорою (милиці, ходунки) з дозволу лікаря, можлива вже наступного дня після операції. У Відділенні захворювання суглобів у дорослих ДУ ІТО НАМН України застосовується програма прискореного одужання з більш інтенсивним проведенням пацієнта всіх реабілітаційних процедур – цей підхід також застосовується до пацієнтів з відмінним реабілітаційним потенціалом, без серйозних супутніх захворювань.

Амбулаторне лікування та реабілітація.

Виписка на амбулаторне лікування, зазвичай, проводиться на 5-6 добу після операції. Слід продовжувати реабілітаційні заходи, суворо дотримуючись рекомендацій лікаря. За потреби можлива госпіталізація до Клініки реабілітації Інституту травматології та ортопедії НАМН України для відновлення під керівництвом фахівців-реабілітологів . Обмеження у фізичному навантаженні на оперовану кінцівку слід дотримуватись протягом 6-8 тижнів після операції, протягом цього часу рекомендується використання додаткової опори.

Перев’язки проводять амбулаторно 1 раз на 5 днів до повного загоєння рани (за умови використання багатоденного перев’язувального матеріалу). Шви з післяопераційної рани знімають на 12-14 день після операції.

Докладно про особливості ендопротезів від різних виробників, ризики при виконанні операції та можливі післяопераційні ускладнення вам розповість ваш лікар. Також він буде консультувати вас після виписки на амбулаторне лікування та в період реабілітації.

Слід пам’ятати — при появі болю в прооперованому суглобі, обмеженнях рухів, відчутті нестабільності або блокування у суглобі слід негайно виключити навантаження на суглоб та звернутися за консультацією до лікаря!

Наші контакти

Зв’язатися з нами та відвідати наші сторінки в соціальних мережах

Науково-практичний центр тканинної та клітинної терапії

Україна, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27.
ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України",
(вхід з боку Чехівського провулку, 7)
Запитати по e-mail:
holyuk@yahoo.com

Клініка захворювань суглобів у дорослих

Україна, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27.
ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України",
Клініка захворювань суглобів у дорослих (5-й поверх головного корпусу, ліве крило)
+38 (067) 731-53-13
+38 (044) 486-80-56
Запитати по e-mail:
orthoin.ua@gmail.com

Клініка реабілітації ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМНУ"

Україна, м. Київ, Чеховський провулок, 7 4-ий поверх
Поліклініка ДУ "Інститут травматології та ортопедії НАМН України",
+38 (050) 550 37 31
https://www.facebook.com/rehabilitation.ua/